
Elektronikus vény, a "felhő".
Az EESZT (Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatói Tér) 2017. november 1.-vel vezették be. A rendszer a magyar állam által központosított informatikai hálózat, amely a lakosság egészségügyi információit tartalmazza és továbbítja.
Az EESZT-nek több funkciója is van, ezek között találjuk az E- Beutalót, a Digitális Képtovábbítást, valamint az E-receptet is. Az orvosi programoknak teljes körű hozzáférése van a betegadatokhoz ( a páciens ezt letilthatja), a gyógyszertári szoftverek viszont csak az E-recept modulhoz férhetnek hozzá. A továbbiakban röviden szeretnénk bemutatni a leggyakrabban feltett kérdések formájában, hogyan működik a "felhő" és mik azok a legfontosabb tudnivalók, amelyeket a patikába jövő betegeknek vagy azok hozzátartozóinak, barátainak tudniuk kell.
1. Kérdés: Az elektronikus vény kiváltja az orvoshoz járás szükségességét, a továbbiakban nem lesz szükség recept felírás céljából orvoshoz menni?

Válasz: A jogszabály szerint minden esetben orvos-beteg találkozónak kell megelőznie a recept felírását, ugyanakkor a találkozó a jogszabályi előírások teljesítése mellett telemedicina keretében is történhet, így ezután is írható fel gyógyszer. Az orvos feladata, hogy eldöntse szükséges e személyes találkozó vagy a beteg gyógyszerelése megoldható telemedicina keretében is.
2. Kérdés: Kaptam egy papír alapú vényt, honnan tudom eldönteni, hogy elektronikus recept vagy hagyományos receptem van?

Válasz: Abban az esetben, ha a vény középső részén található vonalkód, akkor elektronikus recepthez tartozó úgynevezett felírási igazolásunk van. (A képen jobb oldalt szereplő recept valójában felírási igazolás, mely elektronikus formában a "felhőben" is megtalálható. A kép baloldalán pedig egy hagyományos receptet láthatunk, mely elektronikus formában nincs feltöltve a "felhőben".)
3. Kérdés: Az elektronikus vény formájában felírt vények kiváltásához elég bediktálni a beteg nevét?

Válasz:
1. Lehetőség: Abban az esetben, ha papír alapú felírási igazolás van a kezünkben, nem szükséges semmilyen egyéb iratot felmutatni. (Felírási igazolás alapján történő gyógyszerkiváltás). Ebben az esetben a beteg vagy a beteg hozzátartozója is kiválthatja a gyógyszereket. A régi, hagyományos receptekre ugyanez a szabály vonatkozik. ( Hogy mi a különbség a felírási igazolás és a régi, hagyományos receptek között. Lásd a 2. kérdést és az arra adott választ. :)
2. lehetőség: Ha nincs a kezünkben papír alapú felírási igazolás, akkor a beteg neve, születési dátuma vagy születési helyének megadása nem elégséges, kizárólag a beteg TAJ számának ismeretében lehetséges a kiadás, hiszen a TAJ-számmal lehet teljes biztonsággal azonosítani a beteget.Ha a beteg váltja ki a gyógyszereket vagy hozzátartozó, minden esetben a beteg TAJ kártyáját kell felmutatni. (TAJ szám alapú lekérdezés). A beteg TAJ- kártyáján kívül az átvevő (ez lehet maga a beteg vagy rokona/ hozzátartozója) személyi azonosításhoz alkalmas iratát (személyi igazolvány vagy jogosítvány vagy útlevél) is el kell kérnie a gyógyszerésznek. Ha a beteg váltja ki gyógyszereit akkor a személyi adatokat nem rögzítik, ha más személy váltja ki, úgy az átvevő személyes adatai rögzítésre kerülnek az elektronikus rendszerben.
3. lehetőség: A beteg saját elektronikus személyi igazolványának felmutatásával és az ehhez tartozó 6 számjegyű PIN-kód megadásával kiválthatja saját gyógyszereit. (E-személyi alapú lekérdezés) Ebben az esetben nincs szükség sem papíralapú felírási igazolásra sem TAJ-kártyára. Fontos tudni ez akkor lehetséges, ha a beteg saját részére szeretne gyógyszert kiváltani, rokon/ hozzátartozó így nem válthatja ki a beteg gyógyszereit.

Összefoglalva az alábbi ábra bemutatja, milyen lehetőségei vannak a betegnek, illetve rokon/hozzátartozónak a "felhőbe" feltöltött gyógyszereket kiváltani.
Egyéb lehetőségek:
Ezen kívül lehetőség van rá az EESZT-ben rögzített törvényi meghatalmazások vagy képviselet által kiváltani más személy gyógyszereit. ( pl. 14 év alatti gyerek szülőjeként, 14-18 kor közötti szülői felügyelet vagy gyámság alatt levő gyerek törvényes képviselőjeként, illetve cselekvőképtelen/korlátozott cselekvőképes felnőttkorú gyámjaként) de miután ennek az adminisztrációja rendkívül bonyolult és ilyenkor is el kell kérnie a gyógyszerésznek a beteg TAJ számát és az átvevő személyazonosításra alkalmas valamilyen okmányt (jogosítvány vagy személyi igazolvány vagy útlevél), így ez a kiváltási lehetőség jelenleg nem életszerű.
4. Kérdés: Az elektronikus receptet is alá kell írni?
Válasz: Az elektronikus receptet nem lehet aláírni, a hozzátartozó felírási igazolást pedig nem kötelező aláírni, a betegnek vagy a hozzátartozó/rokonnak csupán a bizonylat zárása után az úgynevezett kiadási igazolást kell aláírni. Teljesen mindegy, hány gyógyszert vált ki a beteg vagy a hozzátartozó/rokon, a kiadási igazolást csak egyszer kell aláírni.
5. Kérdés: Azok a gyógyszerek, amelyeket eddig feltöltöttek, automatikusan felkerülnek a " felhőbe" akkor, ha elfogyott a gyógyszerem?

Válasz: Az orvosok nem figyelik, hogy betegeiknek hány doboz gyógyszerük van feltöltve a "felhőben" és azt sem tudják, hány szem gyógyszere van még a páciensek, a beteg jelezze orvosának, ha valamelyik gyógyszere fogytán van.
6. Kérdés: A gyógyszertárban épp nincs internet, és nem érhető el az EESZT (vagyis a "felhő"). Ilyenkor is megkapom a felírt gyógyszereket?

Ebben az esetben, ha van kezünkben felírási igazolás vagy hagyományos recept, a gyógyszerész ki tudja adni a gyógyszereket. Viszont a TAJ-szám alapú lekérdezés és az Elektronikus személyi igazolvánnyal történő gyógyszerkiváltás ilyenkor sajnos nem lehetséges.
7. Kérdés: A gyógyszertárban ki szerettem volna váltani az elektronikus vényemet. Oda is adtam a gyógyszerésznek a felírási igazolást, mire ő azt mondta, már ki van váltva ez a recept? Hogyan lehetséges ez?

Válasz: Nem gyakran előforduló esetről van szó, ugyanakkor félreérthető ez a szituáció. Akkor lehetséges, ha a beteg a "felhőbe" feltöltött elektronikus vényét papír formában, felírási igazolásként is kézhez kapta. A beteg hazaviszi a felírási igazolást és azt otthon hagyja, (Mi az a felírási igazolás? lásd a 2. kérdést és az arra adott választ) amikor a patikába érkezik, akkor a TAJ szám alapján történő lekérdezéssel ( Mi az a TAJ szám alapú lekérdezés? Lásd a 3. kérdésre adott válaszban) váltja ki a gyógyszert a "felhőből." Ha az adott felírási igazoláshoz tartozó elektronikus vényt váltja ki a beteg, és legközelebbi alkalommal ezzel a felírási igazolással jelenik meg a gyógyszertárban, akkor a rendszer jelzi, hogy ehhez a felírási igazoláshoz tartozó elektronikus vény már ki lett adva. Hogy ezeket a szituációkat elkerüljék azt javasoljuk, hogy otthon a papír alapú felírási igazolásukat egy helyen tárolják ( ez lehet egy dosszié akár) és amikor valamelyik gyógyszerük fogytán van, akkor nézzék meg, hogy a felírási igazolásaik valamelyike erről a gyógyszerről szól. Ha nem, akkor még mindig van lehetőségük az EESZT Lakossági portálján megtekinteni a felhőben levő gyógyszereik listáját. (Lásd a következő kérdést.) Ha nincsen a fogyóban levő gyógyszerre szóló, elektronikus vény a "felhőben", úgy a betegnek jeleznie kell az orvosnak, hogy töltsék fel neki a gyógyszert a "felhőbe".
8. Kérdés: Az orvos 2 hete feltöltötte a gyógyszereimet a felhőbe. Hogyan tudom megnézni, mely gyógyszerek kerültek fel anélkül, hogy ezért el kell menjek a gyógyszertárba?

Az EESZT-be (vagyis a "felhő") feltöltött elektronikus receptek az EESZT Lakossági Portál felületére ( https://www.eeszt.gov.hu/hu/nyito-oldal ) történő bejelentkezést követően van lehetőség megtekinteni az eReceptek menüpontban. A bejelentkezéshez a beteg ügyfélkapujának felhasználóneve és jelszava, valamint a beteg 9 számból álló TAJ száma szükséges. Az eReceptek menüpontban a megfelelő lekérdezési időszak megadásával van lehetőségünk megtekinteni a még aktív recepteket (amiket nem váltottunk még ki) , illetve a kiadott vényeket.