Allergia diagnosztika és tesztek
Allergia diagnosztika és tesztek
Az alábbiakban röviden bemutatunk néhány diagnosztikai eljárást és tesztet, mely az allergia és az anafilaxia diagnózisában és kezelésében segítséget jelenthet.
Bőrpróba ( Prick-teszt) esetén az allergént a bőr felületére cseppentik, majd enyhe karcolást követően figyelik a bőr felszínét. Bőrpír keletkezése esetén pozitív az eredmény. Allergiás időszakban, ekcéma esetén, valamit várandós és szoptatós édesanyák esetében nem alkalmazható. A Prick teszt elvégezhető légúti és élelmiszerallergének esetén.
Epicután teszt a bőrre helyezett allergénnel történik (hasonlóan a Prick teszthez), itt viszont a nem IgE által kiváltott allergiás reakciókat okozó allergénekre vagyunk kíváncsiak.
Hidrogén kilégzési teszt laktóz, laktulóz és fruktóz érzékenység, illetve kontaminált vékonybél szindróma kimutatására alkalmas. A teszt alapja, hogy a szénhidrátok elégtelen felszívódása következtében baktériumok hatására hidrogén keletkezik, mely előbb a keringésbe jutva, onnan a tüdőbe, végül kilégzés során távozik a szervezetből. Az eljárás során cukrokat tartalmazó tesztoldatot itatnak a beteggel, majd vizsgálják a kilégzett levegő hidrogéntartalmát, összehasonlítva a cukorfogyasztás előtt mért értékkel.
Allergiás vérvizsgálat akkor alkalmazható, ha valamilyen okból kifolyólag nem végezhető el a Prick teszt ( a beteg fél a tűszúrástól, allergiás időszakban, ekcéma, korábbi súlyos anafilaxiás reakció esetén). Vérvizsgálat során történhet IgG és IgE mérése. Az IgE szint a szervezetben akkor emelkedik, ha már találkozott korábban az allergénnel és az allergén eliminációt követően is mérhető az emelkedett szintje. A bekezdésben megemlített anafilaktoid reakciók esetében nem lehet alkalmazni, hiszen a panaszok kialakulásában az IgE nem vesz részt. IgG esetén megoszlanak a vélemények, hogy mennyire jelezheti az allergia jelenlétét, hiszen nem allergiás állapotok esetén is lehet magas a szintje, ugyanakkor egyes orvosok véleménye alapján összefüggésbe hozható az allergiás tünetekkel.
Multipex allergia vizsgálat esetén egy vérvételből több száz allergén vizsgálata történik egyszerre, magába foglalja az IgE alapú vizsgálatokat valamint a komponens alapú eljárásokat is. Nagy előnye, hogy egy lépésben kimutatja, hogy az anafilaxiát okozó molekula áll e allergiás problémája hátterében, valamint allergiás betegek diétájának betartásában és a keresztreakciók felderítésében is segítséget adhat. Korábbi anafilaxiás reakció esetében mindenképp ajánlott elvégeztetni! Magyarországon kétféle eljárást alkalmazzák, az "Alex", illetve a "Faber" eljárásokat. Ugyanazon elv alapján működnek, a különbség az allergén molekulák és kivonatok típusaiban van csupán.
Forrás: Budai Allergológiai Központ weboldala
www. allergiaközpont.hu